Žinios ir kontaktai
En

Lietuvos ekonomikai prognozuojamas augimas 2016 metais

Dėl sumažėjusių eksporto apimčių 2015 m. Lietuvos BVP plėtros tempai sulėtėjo, tačiau spartesnio ūkio augimo jau galima tikėtis 2016-aisiais, teigia ekonomistai.

DNB banko analitikai prognozuoja, kad Lietuvos realusis bendrasis vidaus produktas (BVP) 2015 m. augs 2 proc. (2014 m. BVP augimas siekė 2,9 proc.), tačiau susiklosčius palankioms aplinkybėms užsienio rinkose, 2016-aisiais ir 2017-aisiais ūkis jau turėtų augti po 3 procentus.

„Nepaisant spartaus investicijų ir vartojimo augimo, Lietuvos ūkio plėtra išsikvėpė. Toks BVP augimas, kokį stebime dabar, nėra toleruotinas vis dar besivejančiai ekonomikai. Šių metų pirmąjį pusmetį Lietuvos ūkis teaugo 1,4 proc., o tai lėčiau nei vidutiniškai ES (1,8 proc.). Tokiais tempais konvergencija nevyksta, o vidaus lokomotyvų akivaizdžiai nepakanka spartesnei plėtrai užtikrinti. Augimui atsitiesti trūksta pagrindinio ingrediento – energingo eksporto srauto“, – apie 2015-ųjų Lietuvos ekonomikos rodiklius sako DNB banko Baltijos šalių rinkų tarnybos vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė.

Pasak ekonomistės, neigiamam grynojo eksporto indėliui į BVP augimą įtakos turėjo, visų pirma, geopolitiniai, konkurencingumo ir administraciniai Rusijos išbandymai. BVP augimą taip pat slopino ypač išaugęs importas. Didėjantis importo srautas tenkino kylantį namų ūkių vartojimo apetitą. Tačiau teigiamas dalykas yra tai, kad sparčiausiai augo investicinių, o ne galutinio vartojimo prekių importas. Tai reiškia, kad įmonės investuoja, modernizuojasi ir kloja pamatus plėtrai ateityje.

I. Genytė-Pikčienė sako, kad netolima ateitis eksporto atžvilgiu teikia vilčių: išnyko statistinė palyginamosios bazės įtaka dėl Rusijos embargo, Lietuvos eksportuotojams teigiamo poveikio turėtų duoti tvaresnis Vakarų rinkų atsigavimas. Energijos šiam ūkiui įliejo Europos centrinio banko vykdoma pinigų politika, dėl jos nusilpęs euras ir stipriai atpigusi nafta. Tai gerina Vakarų valstybių vartotojų lūkesčius ir, tikėtina, gerins importo apetitą iš Lietuvos.

Pagrindinių Lietuvos ekonomikos rodiklių prognozes 2016-2017 metams galima rasti šiame pranešime.