Žinios ir kontaktai
En

Pirkimų valdymo tendencijos 2019 metais

Kokios pirkimų srities tendencijos vyraus 2019-aisiais? Paskaitykite, ką prognozuoja užsienio ekspertai.

1. Skaitmeninių technologijų naudojimas pirkimuose

Jau kuris laikas pirkimų valdymui pasitelkiamos naujosios technologijos, tarp jų duomenų masyvo (Big Data) analizė, dirbtinis intelektas ir procesų robotizavimas (Robotic Process Automation). Šios technologijos padės automatizuoti perteklines pirkimų užduotis, greičiau priimti sprendimus, padidins pelningumą. Visoms organizacijoms reikia turėti skaitmeninę pirkimų strategiją, atitinkančią ilgalaikius veiklos tikslus.

2. Technologijas išmanančių darbuotojų įdarbinimas

Pirkimų funkcija turi tapti ne sąnaudų taupymo, o strateginės vertės organizacijai teikėja. Norint išnaudoti skaitmeninių technologijų naudą, reikia jas išmanančių pirkimo specialistų. Pirkimo padalinių darbuotojams reikės tobulinti savo kvalifikaciją, įgyti reikiamų įgūdžių darbui su naujosiomis technologijomis.

3. Bendravimas su tiekėjais ne vien dėl kainos

Bendradarbiavimas su tiekėjais – svarbi pirkimo specialistų darbo dalis. Technologijos suteikė galimybę pagerinti bendravimą su tiekėjais. Dabar pirkėjai nebegali tik derėtis dėl kainos, jie turi vis labiau įtraukti tiekėjus į strateginių sprendimų priėmimą dar pirkimų planavimo etape. Todėl tiekėjai tampa itin svarbia bet kurios tiekimo grandinės dalimi ir gali nulemti pirkimų sėkmę arba nesėkmę. 2019 metais stiprės sinergija tarp pirkėjų ir tiekėjų. Pastarieji vaidins vis svarbesnį vaidmenį visuose pirkimų ciklo etapuose, ypač gaunant gerą kainą ir mažinant riziką. Toks skaidrumas ne tik suteiks tiekėjams daugiau galios, bet ir sudarys sąlygas sveikai konkurencijai tarp tiekėjų, o tai galiausiai bus naudinga perkančiajai organizacijai. Be to, rekomenduojama turėti tiekėjų vertinimo planą, numatant efektyvius metodus, kaip matuoti, analizuoti ir gerinti tiekėjų darbą.

4. Rizikos valdymas – pasirengimas nenumatytiems atvejams

Brexit, prekybos karai, naftos kainų svyravimai – tai veiksniai, kuriems pasaulio ekonomika turi būti pasiruošusi. 2019 metais pirkimų specialistai turės prisidėti mažinant riziką bei tiekimo grandinės sąnaudas, o tam reikės pasitelkti inovacijas ir technologijas. Organizacijos dažnai kenčia nuo vidinių rizikos veiksnių, kuriuos nulemia skaidrumo stoka. Skaidri pirkimų sistema padės išvengti rizikos, sumažins informacijos trūkumą ir leis efektyviau valdyti riziką.

5. Dėmesys netiesioginėms išlaidoms

Pastaruoju metu organizacijos vis daugiau dėmesio skiria netiesioginėms išlaidoms ir siekia jas kontroliuoti. Netiesioginiams pirkimams galioja 20/80 taisyklė, t.y. jiems tenka 20 proc. visų organizacijos išlaidų ir 80 proc. visų jos tiekėjų. Dėl didelio tiekėjų skaičiaus reikia taikyti holistinį požiūrį, norint išvengti nutekėjimų, perteklinės dokumentacijos ir tiekėjų informacijos. 2019 metais vis daugiau organizacijų pasitelks automatizuotus finansinius sprendimus, tokius kaip „procure-to-pay“ (P2P) programos, kurios bus integruotos su mokėtinų sumų procesais.

Pirkimai užima vis svarbesnę vietą organizacijose, tuo pačiu kyla lūkesčiai ir pačiai pirkimų funkcijai. Šiais metais pirkimų specialistai ir toliau dirbs ties sąnaudų mažinimu, tačiau vis daugiau dėmesio teks skirti technologijoms pirkimuose ir sinergijai su tiekėjais.

Plačiau apie pirkimų tendencijas 2019 metais skaitykite šiame tinklaraščio įraše anglų kalba.