Žinios ir kontaktai
En

Lietuvos konkurencingumas auga

Pasaulio konkurencingumo 2011-2012 m. indekso duomenimis, Lietuva užima 44-ąją vietą iš 142 pasaulio valstybių. Tai 3 pozicijomis aukščiau nei 2010 metais.

Pasaulio ekonomikos forumo rengiamame Pasaulio konkurencingumo 2011-2012 m. indekse Lietuva geriausiai įvertinta aukštojo mokslo ir profesinio ugdymo, technologinio pasirengimo ir infrastruktūros srityse. Prasčiausiai - pagal finansų rinkos plėtrą ir rinkos dydį.

Lietuvos vertinimas po kelerių metų kritimo gerėja jau antrus metus iš eilės, tačiau aukščiausio buvusio konkurencingumo įvertinimo kol kas nepasiekėme.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) teigia, kad mūsų šalis kol kas tik atstato 2008 ir 2009 m. prarastą konkurencingumą, nes ta pačia 44-ąja vieta Lietuva buvo įvertinta dar 2008 m., o aukščiausia - 38-oji vieta - Lietuvai teko 2007 metais.

Pasaulio konkurencingumo 2011-2012 m. indekso duomenimis, nors pagal bendrą vertinimą Lietuva pakilo 3 vietomis, mūsų šalies reitingas balais nepadidėjo. Ir 2011 m., ir 2010 m. Lietuva surinko po 4,4 balo iš maksimalių 7. Tad kilimą per 3 vietas labiau nulėmė pablogėjęs aukščiau už Lietuvą buvusių valstybių vertinimas, o ne augantis mūsų šalies konkurencingumas.

„Paveikti dalį konkurencingumo veiksnių yra sudėtinga ar neįmanoma, pavyzdžiui, Lietuvos rinka nėra didelė, o santykinį atsilikimą finansų rinkų išsivystymo ar naujovių diegimo srityse įveikti reikia daug laiko. Tačiau yra veiksnių, pagal kuriuos esame vertinami prastai ir kuriuos galima pagerinti, t.y. jie yra susiję su aktyviais valdžios veiksmais, reguliavimu. Vienas iš jų - darbo rinkos neefektyvumas", - teigia LLRI ekspertai. Anot jų, pagal darbo rinkos efektyvumą, kurį nulemia darbo rinkos suvaržymai, nelankstus darbo rinkos reguliavimas, Lietuva atsilieka ir nuo Latvijos, ir nuo Estijos.

Lietuva pagal konkurencingumą vertinama geriau už Latviją (20 pozicijų aukščiau), tačiau prasčiau už Estiją (per 11 pozicijų žemiau). Latvijos konkurencingumo vertinimas 2011-2012 m. indekse pakilo 6 vietomis, Estijos - nekito. Visos Baltijos šalys Pasaulio konkurencingumo reitinge priskiriamos pereinamosioms  ekonomikoms, kurių konkurencingumas keičiasi iš paremto efektyvumu į paremtą naujovėmis ir inovacijomis.

Pasaulio ekonomikos forumas kasmet sudaro Pasaulio konkurencingumo indeksą, kuris vertina pasaulio šalių konkurencingumą. Konkurencingumas šiame tyrime yra apibūdinamas kaip grupė institucinių, politinių bei ekonominių ir kitų veiksnių, kurie nulemia šalies produktyvumo lygį. Pasaulio konkurencingumo indeksas kiekvienos šalies konkurencingumą vertina pagal 12 konkurencingumo veiksnių: šalies institucijos, infrastruktūra, makroekonomikos stabilumas, sveikata ir pirminis ugdymas, aukštojo mokslo sistema ir profesinis ugdymas, prekių bei darbo rinkos efektyvumas, finansų rinkos plėtra, technologinis šalies išsivystymas, rinkos dydis, verslo pažanga ir naujovių diegimas.

Išsamiau - Pasaulio konkurencingumo 2011-2012 m. ataskaitoje.